Möte med UD om ickespridningskonferensen i FN:s regi

2010-05-1  Åke Wilén
UD hade bjudit in folk från de olika fredsorganisationerna - kanske fämst de som jobbat med kärnvapen och tidigare varit med i New York eller förväntades skicka folk till New York. SFR kommer ju företrädas av sin vice ordförande Agneta Norberg.
 
Vi var 10 närvarande förutom 5 från UD (under mötet tillkom ytterligare en UD-tjänsteman, som tydligen hade mycket med EU att göra och deltagit i diskussioner där som rört kärnvapen och NPT).
 
Vi tio inbjudna representerade Svenska Läkare mot Kärnvapen (och Nätverket För Kärnvapennedrustning), Svenska Jurister mot Kärnvapen, Internationella Kvinnförbundet för Fred och Frihet, Kristna Fredsrörelsen, Svenska Kvinnors Vänsterförbund och jag från Sveriges Fredråd. De - som förutom UD-tjänstemännen - deltog mest i frågestunden och diskussionen var Gunnar Vestberg från Läkare Mot Kärnvapen och jag. Bl.a lämnade Gunnar Vestberg en intressant rapport från en konferens om kärnvapen och kärnenergi som nyligen hållits i Teheran och där han deltagit.
 
Jag gjorde en del inlägg - bl.a.kritiserade jag UD för att man i samtalen med EU försökte "sy ihop sig" med kärnvapen-nationerna Storbrittanien och Frankrike till någon slags gemensam ståndpunkt. Det är en illusion att EU skall kunna bli någon slags fanbärare i kampen för ett förbud av kärnvapen slog jag fast och fick en del instämmande.
 
Mötet varade cirka en timme.